(TIL §§ 14, 58) ER DET LOV Å HA TV-ROM KUN FOR RØYKERE?

2010 ER DET LOV Å HA TV-ROM KUN FOR RØYKERE?

 

SPØRSMÅL

Jeg arbeider på et borefartøy på norsk sokkel. Jeg er blitt fortalt at fartøyet er bygget etter kravene til flyttbare innretninger, men dette er jeg usikker på.

Vi har to rekreasjonsrom om bord. Ett for røykere og ett for ikke-røykere. Vi har også et TV-rom, hvor det er lov å røyke.

Er det lov å ha TV-rom kun for røykere? 

 

SVAR

Hvis vi legger til grunn at det er en flyttbar innretning det er snakk om, gjelder vårt regelverk, herunder tobakksskadeloven.

Lov om vern mot tobakksskader (tobakksskadeloven) § 12 om røykeforbud i lokaler og transportmidler har som utgangspunkt at felleslokaler på arbeidsplasser skal være røykfrie:

” I lokaler og transportmidler hvor allmennheten har adgang, skal lufta være røykfri. Det samme gjelder i møterom, arbeidslokaler og institusjoner hvor to eller flere personer er samlet.”

Andre ledd i denne paragrafen tillater unntak fra dette utgangspunktet innenfor visse rammer:

”Dersom det innen et område er flere lokaler som har samme formål, kan røyking tillates i inntil halvparten av disse. De røykfrie lokaler må ikke være mindre eller av dårligere standard enn lokaler hvor røyking tillates.”

I forarbeider til tobakksskadeloven, Ot.prp. nr. 18 (2008-2009) s. 45 uttales det at

«[i § 12] annet ledd gis adgang til røyking i fellesrom dersom flere lokaler innen samme område har samme formål. Dette kan for eksempel være en arbeidsplass som har to pauserom. De røykfrie lokalene skal ikke være mindre, eller av dårligere standard enn lokalene hvor røyking er tillatt. En forutsetning for at røyking skal være tillatt etter denne bestemmelsen er at røyk ikke siver ut i lokaler som etter første ledd skal være røykfrie.»

En naturlig forståelse av dette er blant annet at det ikke er tillatt kun å ha TV-rom som det er adgang til å røyke i.

Se eventuelt også

Veiledningen til § 58 anbefaler blant annet bruk av NORSOK C-001 kapittel 7.8 (for flyttbare innretninger kan en bruke den anbefalte forskriften fra Sjøfartsdirektoratet som et alternativ):

”7.8 Smoking rooms
Separate rooms for smokers may be provided in connection with the recreation/main lounge area and the administration/workshop/CCR area. The rooms shall be separated from other areas by partitions and doors.

Doors from smoking rooms should not open directly into smoke free common areas/rooms. Realistic seating capacity and good ventilation shall be provided.

It shall not be possible for smoke to enter common areas, or areas where food and drink are served or consumed.

The LQ area shall be arranged to comply with the requirements of the current governing body regulations for protection against injury/disease caused by tobacco smoke.”